Informacje

„Żywa lekcja historii o koluszkowskim komendancie Adamie Kosińskim ”

Żywa lekcja historii o (Nie)znanym bohaterze policji, koluszkowskim komendancie Adamie Kosińskim, odbyła się 24 kwietnia 2018 roku na terenie Koluszek. Lekcję przeprowadziły uczennice klasy II o profilu policyjno-prawnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach przy wsparciu swojej klasy oraz kom. Marcina Smarza z KPP Łódź-Wschód. W nietypowej lekcji historii uczestniczyło kilkudziesięcioro uczniów z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. Każda z klas otrzymała mapę Koluszek z wyznaczonym punktem, będącym jednocześnie miejscem pamięci bezpośrednio związanym z historią policji i pełniących w niej służbę funkcjonariuszy. Celem przedsięwzięcia, będącego jednocześnie konkursem ogłoszonym przez Komendę Główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji, w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa

 

 

Uczestnicy ,,żywej lekcji historii” po dotarciu w wyznaczony na mapie punkt uzyskali informację jaka historia wiąże się z  danym miejscem. Następnie wszystkie grupy zebrały się w Izbie Pamięci o asp. Adamie Kosińskim, która ma swoje miejsce w budynku Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego w Koluszkach

Każda z grup podzieliła się z innymi uczestnikami wiedzą uzyskaną w miejscu, do którego dotarli przy pomocy przekazanej mapy. Pierwsza grupa dotarła do miejsca gdzie niegdyś znajdował się Posterunek Policji Państwowej w Koluszkach (obecnie kamienica mieszkalna), gdzie również pełnił służbę i był jego Komendantem  asp. Adam Kosiński, druga do byłego Komisariatu Milicji podlegającego wówczas pod rejon Tomaszów Mazowiecki, a od 1990 roku Komisariatu Policji (obecnie budynek PGE Posterunek Energetyczny w Koluszkach) natomiast trzecia do byłego Komisariatu Kolejowego Milicji, a od 1990 roku Komisariatu Kolejowego Policji (obecnie Posterunek Straży Ochrony Kolei).

Po przekazaniu przez grupy uzyskanych wiadomości (miejsca te wyświetlono na wcześniej przygotowanej prezentacji multimedialnej), wszyscy uczestnicy zajęć oczekiwali odpowiedzi na pytanie, kim był i jaka historia wiąże się z sylwetką koluszkowskiego Komendanta Policji asp. Adama Kosińskiego.  

Na to i wiele innych pytań odpowiedział kom. Marcin Smarz i uczennice biorące udział w konkursie, wprowadzając jednocześnie uczestników lekcji w główną tematykę zajęć dotyczącą  historii Policji w czasach II RP.  

( Krótki opis historyczny związany z postacią asp. Adama Kosińskiego, znajdą Państwo w poniższym załączniku)  załączniku  

W  trakcie realizacji żywej lekcji historii wykorzystano przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne, skany dokumentów związanych z policjantem a pozyskanych od członków jego rodziny oraz fotografie miejsc pamięci pomordowanych i poległych funkcjonariuszy Policji Państwowej, które załączono w ramach raportu z zadań konkursowych.

Po zakończeniu tej części zajęć wszyscy uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz by zapalając znicz przy symbolicznym grobie, oddać cześć poległemu za Ojczyznę asp. Adamowi Kosińskiemu. 

Przygotowane przez samych uczniów zajęcia w formie ,,żywej lekcji” pokazują że historia nie musi być nudna i można nią zainteresować młodych ludzi. Właśnie ta forma nauki historii, pozwoliła uczestnikom lepiej zrozumieć trudną przeszłość Polaków w XX wieku.

Rozstrzygnięcie konkursu, w którym udział wzięły uczennice z ZSP nr 2 w Koluszkach nastąpi do 15 czerwca 2018 r. Trzymamy kciuki za koluszkowianki.

Nagrodą dla laureatów jest zagraniczny wyjazd edukacyjny wraz z kwotą pieniężną w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika wyjazdu.

 

Poniżej prezentujemy Państwu fotogalerię z przeprowadzonych zajęć :

Zachęcamy również do obejrzenia filmu zamieszczonego przez uczniów ZSP nr w Koluszkach na kanale YT:

HISTORIA ASP. ADAMA KOSIŃSKIEGO OCZAMI WNUKA 

 

 

  • Odkrywamy historię naszych bohaterów - aspirant Adam Kosiński